Výstava

Vladimír Kopecký: Stimulace neznámého pole

  • Výstavní síň Mánes v Praze, Masarykovo nábřeží 250, Praha 1
  • 08. 03. 2024 – 04. 04. 2024
  • pondělí až neděle, od 10 do 19 hodin
Sdílejte:

Retro Gallery pořádá obsáhlou výstavu tvorby profesora Vladimíra Kopeckého, malíře, skláře, grafika a pedagoga. V kulturní komunitě je tento autor dobře známý a vysoce ceněný. Autora jsme se rozhodli představit v plné síle v prostorách jedné z nejkrásnějších výstavních síní v Praze. Důvody jsou úspěšné zrestaurování jeho obrazů ze silného období šedesátých a sedmdesátých let či prezentace posledního Kopeckého počinu ve skle, série váz, kterou umělec zpracoval v únoru tohoto roku. Výběr z tvorby hledí Vladimíra Kopeckého ukázat především v roli malíře. K vidění jsou jeho obrazy z posledních několika let, jenž jsou charakteristické přesvědčivou silou nespoutané barevné exprese zajišťující autorovi neoddiskutovatelně místo ve světovém kontextu aktuálního malířství.

Konceptem pro výběr i vystavování děl je “Vesmír” Vladimíra Kopeckého. Otázky po vzniku všehomíra a odpovědi, jež jsou pro smrtelníka jen stěží představitelné, zaměstnávají Kopeckého myšlenky setrvale a dlouhodobě. Téma vesmíru využíváme jako metaforu pro protikladnost celého umělcova díla, odráží se ale i ve výběru konkrétních obrazů, na výstavě prezentovaných.

Výstava je řazena do několika kapitol, při jejichž sestavování jsme kladli důraz na to, aby mohl nové souvislosti najít divák, kterému je Kopeckého tvorba dobře známá, stejně jako ten, pro kterého bude výstava Stimulace neznámého pole prvním seznámením.

Vladimír Kopecký prezentoval svá díla ve výstavní síni Mánes v rámci několika kolektivních výstav, ta aktuální ho v těchto prostorách představuje samostatně poprvé.

Reportáž o výstavě najdete v záznamu pořadu Události v kultuře od času 3:23. https://www.ceskatelevize.cz/p...

Mohlo by vás zajímat