Výstava

Kamil Lhoták: KL 38 - 65

  • Severočeská galerie výtvarného umění Litoměřice
  • 02. 12. 2016 – 05. 03. 2017
  • denně mimo pondělí 9 - 12 a 13 - 18
Sdílejte:

Projekt KL 38–68 volně navázal na velmi úspěšnou výstavu Sic Itur Ad Astra v Museu Kampa z roku 2015. V soukromých sbírkách se povedlo dohledat i díla doposud naprosto neznámá, která byla na výstavě v Litoměřicích představena zcela poprvé, mezi jinými se jednalo o obrazy Krajina oživená stroji, Balony na louce, V neděli na večer u jatek v Praze VII.

Kamil Lhoták, malíř a ilustrátor balónů, cyklistů a periferií, proslul svou osobitou poetikou. Výstava v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích nemá za cíl představit jen jeden z úseků jeho širokého díla, ale naopak ho divákům prezentovat v celé široké škále motivů a stylů, a tak divákům umožnit sledovat názorový vývoj tohoto významného českého malíře 20. století.

Projekt KL 38–68 volně navazuje na velmi úspěšnou výstavu Sic Itur Ad Astra v Museu Kampa z roku 2015. Ta tematizovala Lhotákovy přátelské vztahy s básníky a literáty, kteří společně sdíleli právě osobitý náhled na svět.

Litoměřická výstava rozpracovává spojitost mezi Lhotákovými obrazy a básněmi Františka Hrubína, u nichž se provázanost ukázala jako nejzásadnější. František Hrubín, jeden z českých nejznámějších básníků, diváky provede Lhotákových raným dílem, vyznačujícím se silnými velkorysými tahy štětcem i námětovou různorodostí. V úvodu výstavy je představena Hrubínova báseň Modrá, přibližující právě Lhotákovu nejoblíbenější barvu, která se na jeho plátnech proměňuje v nekonečném množství odstínů.

Hlavní skupinu vystavených obrazů tvoří díla ze soukromých sbírek, která nejsou divákům běžně přístupná. Ta budou doplněna o díla ze sbírek Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem a Musea Kampa. V soukromých sbírkách se povedlo dohledat i díla doposud naprosto neznámá, která budou představena divákům zcela poprvé, mezi jinými se jedná o obrazy Krajina oživená stroji, Balony na louce, V neděli na večer u jatek v Praze VII.

Mohlo by vás zajímat