Výstava

Kamil Lhoták: Retrospektiva

  • Obecní dům v Praze
  • 06. 02. 2018 – 22. 04. 2018
  • denně od 10 do 19 hodin
Sdílejte:

Retro Gallery uspořádala dosud nejobsáhlejší retrospektivní výstavu maleb Kamila Lhotáka. Byla představena malířova díla v celé škále motivů a stylů. Projekt výstavy Kamila Lhotáka v Obecním domě volně navázal na výstavu KL 38–65, obrazy Kamila Lhotáka 1938-1965, pořádanou na přelomu roku 2016 a 2017 v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích a na výstavu Sic Itur Ad Astra v Museu Kampa z roku 2015, velkoryse tak uzavřela pomyslný triptych těchto výstav.

Kamil Lhoták (1912-1990), malíř balonů, moderní techniky, periferií a sportu, ale také ilustrátor více než 400 knih pro dětské i dospělé čtenáře byl umělcem samoukem. Jeho osobitý a dobře ropoznatelný malířský rukopis bývá charakterizován jako pohled “okouzleného dítětě.” Inspiroval se vzpomínkami na dětství, starými plakáty, obrázkovými časopisy a atlasy. Kamil Lhoták byl členem Skupiny 42, v níž se setkával s Jiřím Kolářem, Janem Smetanou, Františkem Hudečkem, či Janem Kotíkem. Umělci této skupiny se svými náměty zaměřovali na každodenní život ve městě, i na jeho periferii. Malíř Lhoták byl ve své tvorbě velmi produktivní, nebylo dne, kdy by nedokončil alespoň jednu kresbu či plátno.

Výstavy v Museu Kampa a v Litoměřicích přinesly celou řadu nových poznatků o životě a díle Kamila Lhotáka. Představily hned několik znovuobjevených děl, která od svého vzniku dosud nebyla vystavena. I nadále se však v Lhotákově malířském soupise nachází několik desítek obrazů, které známe pouze podle názvů a neexistuje k nim žádná obrazová dokumentace.

Osobnost Kamila Lhotáka, jako malíře i ilustrátora je divácky velmi dobře přijímána o čemž svědčí také mimořádně vysoká návštěvnost výstavy.

Tato retrospektiva představila ucelený přehled děl tohoto umělce od jeho nejrannějších prací z roku 1936 až k tvorbě ze závěru Lhotákova života. Bylo vystaveno na 150 pláten, které se dnes nacházejí ve státních i soukromých sbírkách. Některé obrazy byly od svého vzniku veřejnosti představeny vůbec poprvé, tyto nové objevy pocházejí převážně ze soukromých zahraničních sbírek (Švýcarsko, USA, Francie).

Retro Gallery k této výstavě vydala rovněž velkoformátový výpravný katalog o cca 120 stranách s reprodukcemi všech vystavených děl.

Mohlo by vás zajímat