Výstava

Kamil Lhoták: Sic Itur Ad Astra

  • Museum Kampa
  • 17. 07. 2015 – 18. 10. 2015
Sdílejte:

Výstava v Museu Kampa nově představila veřejnosti dobře známou osobnost malíře a ilustrátora Kamila Lhotáka, jehož rozsáhlé malířské a ilustrační dílo je známé z výstav doma i v zahraničí. Tato pojmenovaná Sic Itur Ad Astra (Takto se létá ke hvězdám) vznikla ve snaze představit významné obrazy, které byly často Lhotákovým darem jeho blízkým přátelům.

Přes šedesát olejomaleb promlouvá svými příběhy nejen v rovině malířské, ale také vztahové. Jména jako Jiří Kolář, Adolf Branald, František Hrubín, Josef Hiršal, Kamil Bednář, Ivo Vodseďálek, Ivan Blatný nebo Václav Chochola jsou nostalgickou vzpomínkou na přátelství, která vypovídají o lidech i motivech, které Kamil Lhoták maloval. Literární a společenský svět, který jej obklopoval, je pozoruhodnou intelektuální paletou a bohatým zdrojem nezapomenutelných výjevů.

Díla představují to nejlepší z let 1937 až 1954. Většina obrazů má výstavní premiéru, často žily jako osobní dar někomu, kdo se z nich těšil po generace. Některé byly vystaveny na prvních výstavách Skupiny 42, některé jsou zcela novým objevem.

Výstava je doplněna úryvky z literární tvorby přátel Kamila Lhotáka a je představen i jeden jeho původní text – lehce morbidní pohádka Kouzelník a hostinský, kterou napsal ve čtyřicátých letech.

Výstava v Museu Kampa nemá za cíl být vědeckou studií srovnávající vztah slova a obrazu, spíše by ráda vzdala hold přátelům, kteří se potkali ve svých básních a obrazech a společně vzlétali ke hvězdám.

Výstavu doplní výpravný katalog o 100 stranách, v němž jsou k nalezení reprodukce všech vystavených děl včetně soupisových čísel, či kalendárium s doplňujícími texty. Umělecká díla doplňují momentky ze Lhotákova života od významného fotografa Václava Chocholy.

MgA. Jakub Sluka, kurátor

Mohlo by vás zajímat