Zahájení výstavy Toyen v Paříži

Sdílejte:
  • 30. 3. 2022

Ve středu 23. března 2022 byla otevřena výstava "Toyen, l'écart absolu" v Musée d'Art Moderne de Paris, která je součástí velkolepého mezinárodního projektu, představujícího dílo české surrealistky v souvislostech a celé šíři. Předcházela jí loňská výstava v Národní galerii v Praze a následně v Hamburger Kunsthalle. I proto, že Retro Gallery zapůjčila ze své sbírky několik děl, nenechali jsme si tuto mimořádnou událost ujít.

V Paříži je tvorba Toyen známá, nikdy tam však nebyla prezentována v takovém rozsahu, v Německu se dosud příliš neproslavila. Trojice výstav ve třech evropských kulturních centrech má tyto mezery zaplnit a odpovědět také na rostoucí zájem českého i zahraničního publika o dílo české malířky. Ačkoli sdílí koncepci a z větší části i výběr děl, výstavy nejsou totožné. V pražské Národní galerii byl připojen podtitul "snící rebelka", který upozorňoval na roli snů a imaginace na jedné straně a na nonkonformní povahu Toyen na straně druhé. Pařížský podtitul "l'écart absolu" můžeme volně přeložit jako naprosté vychýlení, vybočení ze společnosti, z vyznačených cest a ze všeho obvyklého a známého. Vystaveno je zde na 150 děl a rozsáhlé jsou i doprovodné texty a katalogy výstav.

Výstavu připravily Annie Le Brun, Dr. Annabelle Görgen-Lammers a Dr. Anna Pravdová. V Musée d'Art Moderne de Paris ji můžete navštívit od 25. března do 24. července.

Mohlo by vás zajímat