František Janák: Sklářský mistr z Vysočiny

Sdílejte:
  • 11. 8. 2020

Malíř a sklářský umělec František Janák, jehož díla jsou zastoupena v nabídce Retro Gallery, přistupuje ke svému řemeslu s posvátnou úctou. Pracuje většinou technikou tavení barevného skla do formy, které dokončuje broušením a leštěním, často ve spolupráci se svou manželkou Martinou Janákovou. Jeho tvorbu charakterizují spíše menší skleněné objekty, ale problém mu nedělá ani monumentální rozměr vitráží pro architekturu.

V rozhovoru pro časopis Vlastní cestou (k nahlédnutí v galerii článku) mluví Janák o rodnému kraji a rodinné kamenické tradici, která ho naučila úctě k dobře odvedené práci. Ačkoli je silně zakořeněn na Vysočině a klade důraz na prostotu a jednoduché věci, jeho úhel pohledu není omezený. Na svých zahraničních cestách poznal řadu odlišných přístupů a získal nadhled, s nímž hodnotí současnou situaci v tuzemské umělecké produkci. Střízlivě nahlíží stav českého sklářství, kterému „ve světě vyrostla konkurence“ a varuje před úpadkem uměleckých škol. Právě v pedagogickém vedení formujících se umělců totiž vidí základ pro pokračování tradice. Janák učil ve Finsku, Japonsku, Turecku, USA a získal tak představu o různých pedagogických přístupech, i různých druzích studentů. Vzor mohl hledat ve svém mistrovi, Stanislavu Libenském, u nějž studoval na pražské UMPRUM. Jeho život je také už od uměleckých začátků spjatý se sklářskou školou v Kamenickém Šenově, kde zahájil svá studia a kam se vrátil jako učitel a ředitel. Poznal zde také svoji ženu, umělkyni Martinu Janákovou.

Spolupráce sklářských párů je zajímavým tématem, protože se jedná o tvůrčí odvětví, které vybízí k participaci. Známými příklady jsou manželé Roubíčkovi, pracující sice samostatně, ale vzájemně se ovlivňující nebo dvojice Stanislav Libenský s Jaroslavou Brychtovou, jejichž ruce často nejsou ve výsledném díle k rozeznání. Manželé Janákovi navrhují každý svá díla, ale v procesu realizace se doplňují. V roce 2019 představili svoji spolupráci na výstavě v Kamenickém Šenově. Kromě skleněných objektů a obrazů prezentovali také práce v keramice, což je druhá doména Martiny Janákové. V současné době pracují coby Studio Vedvou ve sdíleném ateliéru a dílně v Blažejovicích na Vysočině.

Mohlo by vás zajímat