Tavík Šimon v Bretaňském Quimperu

Sdílejte:
  • 19. 6. 2018

Naše obrazy cestují po světě! Jak viděl před více jak sto lety malíř František Tavík Šimon pláž v Concarneau, se mohli od června do září 2018 přesvědčit návštěvníci Musée Départemental Breton ve bretaňském městě Quimper. Výstavní sezóna zde totiž byla zasvěcena českým umělcům.

Mapování působení českých umělců v Bretani je součástí rozsáhlého projektu, který v předchozích letech objevoval umělce polské či rumunské. Rok 2018 má heslo #saisontcheque a Musée Départemental Breton představilo ve spolupráci s českou Národní galerií obrazy ze státních i soukromých sbírek, mezi které patří i Retro Gallery. Obraz Pláž v Concarneau doplňil ostatní bretonské výjevy zachycené v průběhu druhé poloviny 19. a počátku 20. století malíři Jaroslavem Čermákem, Soběslavem Pinkasem, Alfonsem Muchou, Janem Zrzavým či Toyen.

Kromě českých malířů v Musée Départemental Breton byl expozici sousedního Musée des Beaux-Arts de Quimper vystaven v kontextu ostatních velkých jmen francouzského malířství obraz Bonjour, monsieur Gaugin, zapůjčený Národní Galerií v Praze.

Pokud chete tuto výstavu shlédnout, můžete navštívit českou verzi výstav Bonjour monsieur Gaugin v Paláci Kinských, která nabízí v režii Národní galerie ještě velkorysejší pojetí české stopy na severozápadě Francie.

Mohlo by vás zajímat