Zbyněk Sekal: knižní obálky, fotografické skici, skládané obrazy

Zdenek Primus

  • 2018
  • česky, anglicky
  • v. 21 ✕ š. 23 cm
  • Počet stran: 144
  • Grafická úprava: Adam Macháček (2017 Designers)
699 Kč

Doprava: Česká pošta, Česká pošta - doporučené psaní, do 2 kg

Platba: dobírka, faktura se splatností 7 dní

"Tématem této knihy je skutečnost, že Zbyněk Seka sice využíval různé techniky (kresbu, malbu či koláž) a výtvarné principy, které byly původně určeny pro jiné výtvarné obory – pro grafiku, fotografii, sochařství, ale vždy to je jeden a tentýž výtvarný princip, který je vlastní pouze jemu." – Zdenek Primus

Sochař, malíř a knižní grafik Zbyněk Sekal, se narodil v roce 1923 a žil v Československu až do své emigrace v roce 1968. Od té doby až do své smrti v roce 1998 žil a působil v Rakousku.

Fotografoval od druhé poloviny šedesátých let, ale filmy zvětšoval je jen jako "kontakty". Tyto fotografie mají tak velkou vizuální příbuznost s jeho oficiálním sochařským dílem, že vyvstala myšlenka, jestli mu nesloužili jako fotografické skici k materiálovým reliéfům, plastikám, ale i k návrhům knižních obálek. Kniha Zbyněk Sekal knižní obálky – fotografie –– skládané obrazy, je konfrontací těchto miniaturních fotografií, jeho knižních obálek, kterým se Sekal věnoval po dobu života a skládaných obrazů, reliéfů. Tímto srovnáním vzniká nový celistvější pohled na Sekala jako výtvarníka a českého umělce, tvořícího ve skrytu své doby. Jde tedy o uměleckohistorický objev výjimečné kvality.

Zdenek Primus, autor publikace

Další publikace