Gloria Vladimíra Kopeckého

Sdílejte:
  • 30. 11. 2021

Vladimír Kopecký je jedním z autorů, s kterými je Retro Gallery v úzkém kontaktu, i proto jsme připravili katalog jeho nové výstavy v Museu Kampa. K vidění jsou zde práce z posledních let a navzdory tomu, že výstava vznikla k oslavě jeho 90. narozenin, není jich málo. Vladimír Kopecký stále pracuje a rozvíjí paralelně několik linií své tvorby.

Výstava probíhající od 27. listopadu 2021 do 27. února 2022, je rozdělená do dvou prostor v přízemí Musea Kampa a zahrnuje také dílo umístěné na nádvoří muzea. Kromě prezentace nových i starších skleněných objektů a rozměrných maleb je zde decentně představen také velmi aktuální projekt na výtvarné pojetí pražského metra, na němž se Kopecký podílí. Design, který bude použit pro výzdobu stanice Nádraží Krč, si můžete prohlédnout na stěnách spojovacího můstku mezi oběma místnostmi. Celkový návrh výtvarného řešení stanice metra je otištěn v katalogu. 
Retro Gallery doprovodila katalogy už několik výstav Vladimíra Kopeckého, najdete je na našich stránkách v sekci Publikace. V aktuálním katalogu jsou reprodukována převážně díla z posledních dvou let. V jeho úvodním textu se kurátorka výstavy, Helena Musilová, pozastavuje nad skutečností, že tvorba Vladimíra Kopeckého zahrnuje obrovské spektrum přístupů. Jsou to divoké gestické malby, uměřenější geometrické abstrakce, v některých obdobích i figurace a samozřejmě také svébytně pojaté skleněné objekty, které jsou s jeho malířskou tvorbou úzce provázané. Výstava se tak pokouší představit všechny tyto aspekty, včetně realizace pro architekturu a dokládá, že ačkoli Kopeckého můžeme jistě vnímat jako veterána české umělecké scény, dokáže působit stále svěže a ledasčím i překvapit.

Kromě výstavy na Kampě vyšel v říjnu 2021 také rozhovor s Vladimírem Kopeckým v časopise Intro, v čísle s názvem Sklo. Petr Volf se zde ptá především na jeho vztah k architektuře, na skleněné mozaiky pro významné stavby, na Expo 1958 v Bruselu i na neustávající aktivitu, která naplňuje prostory ateliéru - stodoly stále novými díly. Kopecký zde přiznává: "Maluji každý den v týdnu. Nemůžu přestat, nemůžu se zastavit. Je to jediná věc, která mě vždy vysloveně naplňuje štěstím, ať to dopadne jakkoli. Čím víc dělám, tím víc jsem schopen dostat se dál." Dokladem této oddanosti umění je právě výstava Gloria, oslavující umělce, který se z tvorby stále raduje a stále v ní objevuje něco nového.

V galerii pod tímto článkem si můžete prohlédnout fotografie z tiskové konference k výstavě v Museu Kampa, kde došlo také k představení katalogu. Ten můžete zakoupit zde: Vladimír Kopecký GLORIA - Helena Musilová | Retro Gallery

Mohlo by vás zajímat