Divácký úspěch výstavy Zdeňka Buriana v Museu Kamp

Pozvánka na výstavu
23.03.2015

Výstava probíhající po dobu dvou měsíců měla skutečný úspěch, což dokazují jak statistiky Musea Kampa o její návštěvnosti, tak prodejnost výpravného katalogu, který stále můžete zakoupit v našem eshopu. Nepovšimnuta však nezůstala ani ze strany médií, která ji hodnotila jako zdařilou. Jednu z recenzí si nyní můžete přečíst.

 

Právo, sobota 3. ledna 2015


Výstava, která vznikla ve spolupráci Musea Kampa a Retro Gallery, představuje dílo ilustrátora a malíře Zdeňka Buriana (1905 - 1981). Expozice se skládá z více než čtyř desítek barevných prací, které se temticky točí kolem dobrodružství ve všech jeho formách. Některá z děl jsou veřejně prezentována vůbec poprvé.

 

Výtvarný svět Zdeňka Buriana vrací do dětství, do doby brakových dobrodružných románů, exotických krajin a neohrožených hrdinů. Malíř totiž velice rád pracoval na barevných obálkách a ilustracích, které zdobily klukovské knihy, mnohdy označované jako literatura kazící mládež. Ovšem Burianovo výtvarné mistrovství povyšuje (možná) méně kvalitní literární útvar na vysoce ceněné umělecké dílo.

 

Na jeho pražské výstavě jsou k vidění titulní obálky westernových románů, knih Julese Verna či Jaroslava Foglara. Jsou to oleje na plátně ve velkých formátech a krásných zdobených rámech. Na tomto formátu je zřejmé, že Burianův výtvarný rukopis je natolik malířsky precizní, že může "fungovat" i jako regulérní umělecký artefakt, který si někdo může pověsit doma nad krb jako obrazy Rembrandta či Mánesa.

 

Alfou a omegou jeho děl je především dokonalý smysl pro mikroskopický detail. Indiánský náčelník má svou slavnostní čelenku propracovnou do posledního peříčka. Obličejové tetování maorského bojovníka je vykresleno do nejmenšího vpichu. Revolver střílejícího kovboje se leskne kovem a vypadá jako skutečný.

 

Ovšem nejvíce je Burian precizní při vyjadřování rysů obličeje. Každá, i ta poslední vráska má ve tváři indiána z Mataco svou plasticitu. Není divu, že si někteří návštěvnící občas nebývají jistí, jeslti se ve skutečnosti nejedná o archaické fotografie.

 

Malíř Zdeněk Burian prostřednictvím svých výtvarných vizí zve do světů našich fantazií. Mnozí už dávno zapomněli, že o takových věcech kdysi snili. Právě díky těmto intenzivním prožitkům lze překročit řeku mezi dospělostí a dětstvím a dojít až na konec světa.

 

Zdeněk Burian: Až na konec světa, Museum Kampa, Praha

Hodnocení 80%

Jan ŠídaFacebook


kontakty

Retro Gallery

tel.:  +420 602 200 928

        +420 702 131 673

e-mail: info@retrogallery.cz

VHS převod, Digitalizace | Prodej vířivek. Vířivka na zahradu a vířivé vany do domu. |