První Salon Retro Gallery

Rozdávání autogramů
17.10.2016

V červnu 2016 jsme zahájili první ze série návštěv význačných osobností v Retro Gallery. Prvním hostem byl doktor Jaromír Zemina, který velmi zajímavě promluvil na téma sběratelství. Krátkou ukázku si přečtěte níže:

 

"Bohumil Kubišta psal kritiky, jak už jsem řekl, to byli neobyčejně vzdělaní a inteligentní mladí mužové. A F.X.Šalda si ho všiml a řekl: Kubišto, vy jste hlava, vy jste mozek, pište kritiky, máte na to! A on začal. A psal tvrdé kritiky, to on si tedy servítky nedával před ústa. A tak jednou strhal, dost právem, obrazy malíře Ullmanna, to byl jeden z žáků Julia Mařáka, vůbec ne špatný malíř, ale rozhodně už to bylo trochu fousaté z hlediska těch mladých. A Ullmann se naštval a jednou si dal vyvolat Bohumila Kubištu, který seděl v kavárně Union. To už dneska zní jako pohádka - pan vrchní, Patera, nebo jak se jmenoval, za své peníze jim kupoval nejnovější zahraniční časopisy o výtvarném umění, oni si je tam četli, diskutovali, studovali a mnohá věc vznikla v jejich hlavách. A tak tam takhle seděli a najednou někdo zaklepal. Pan vrchní: Pane Kubišta, tady vás někdo chce. A tam stál Ullmann, vedle něj velký pes a v ruce měl bič na toho psa, jenže ho použil na Kubištu: To máte, pane Kubišta, za ten článek. Kubišta byl šlechtic ducha, řek: Prát se s vámi nebudu, ale půjde to k soudu. A jeho právníkem se stal František Čeřovský. A samozřejmě to Kubišta vyhrál."

 

Další Salon připravujeme na měsíc říjen a jeho hostem bude malíř Mirek Kaufman.

 

Podívejte se i na fotografie, které pro nás vytvořil Michal Adamovský, více jich můžete nalézt na našem facebookovém profilu.Facebook


kontakty

Retro Gallery

tel.:  +420 602 200 928

        +420 702 131 673

e-mail: info@retrogallery.cz

VHS převod, Digitalizace | Prodej vířivek. Vířivka na zahradu a vířivé vany do domu. |